
Centrum Kreatywności Targowa, Warszawa ul. Targowa 56 – zobacz mapę
22 – 31 października
Wystawa „Nowy Japonizm” część II
Artyści:
Cybulska Dorota, Darski Andrzej, Dąbrowska-Okrasko Marta, Fujii Ribeka, Kamoji Beata, Kawełczyk Tomasz, Klimczak Anna, Korczak Małgorzata, Mochi Kasia, Myślicka-Oberbek Rymika, Olejniczak Małgorzata i jej uczniowie, Rożnowska Agnieszka, Urbalewicz Zbigniew, Studenci z Wydziału Architektury Wnętrz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Japońskie Ogrody Bonsai Marek Gajda
25 – 27 października
WEEKEND WARSZTATÓW I WIDEO INSTALACJI
Video mapping i projekcja interaktywna wykonane przez studentów z Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych
25 października 17:00 – 20:00 / 26 października 12:00 – 18:00 / 27 października 11:00 – 17:00, 18:30 – 20:00
WARSZTATY
Zapisy obowiązkowe, liczba miejsc ograniczona. Aby się zapisać, kliknij tu!
25 października, 17:00 – 19:00 HANAFUDA – przyroda zaklęta w grę hazardową (Ewa Strebeyko – RakuGaku Szkoła języków Orientalnych)
26 października, 12:00 – 14:00 Japońskie bębny WADAIKO (Ryotaro Sakamoto – Warszawska Szkoła Języka Japońskiego)
26 października, 14:00 – 15:30 KOLAŻ artystyczny (Rymika Myślicka-Oberbek)
26 października, 16:00 – 17:30 EHAGAKI – robimy pocztówki z motywami japońskimi (Dorota Cybulska)
27 października, 11:00 – 13:30 TSUMAMI-ZAIKU – chryzantema (Kinga Owczarska – Wisteria Gardens)
27 października, 11:00 – 11:45, 12:00 – 12:45 Chusta FUROSHIKI – Pakowanie prezentów po japońsku (Ewa Krassowska-Mackiewicz)
27 października, 13:45 – 15:15, 15:15 – 16:45 KACHO-GA, ptaki i kwiaty w drzeworycie japońskim (Tomasz Kawełczyk)
27 października, 13:00 – 14:30 Come on! KAMON (Chie Piskorska)
27 października 17:00-
ZAMKNIĘCIE BUNKASAI I WYSTAWY “NOWY JAPONIZM”
W programie będą:
Japoński tradycyjny teatr No – Jakub Karpoluk
Balet współcześny – Takako i Hideko Matsuda
Można będzie także nabyć oryginalne plakaty Bunkasai!
WSTĘP WOLNY
Jakub Karpoluk ヤクブ・カルポルク
Ryokurankai Polska Grupa Nō oraz Fundacja Ryokurankai zostały powołane do życia w 2009 roku. Statutowymi zadaniami zespołu oraz fundacji jest prowadzenie działalności artystycznej, rozwój studiów i popularyzacja wiedzy związanej ze spuścizną japońskiego, klasycznego teatru nō a także prowadzenie i popularyzacja badań naukowych w obszarze kultury i języka japońskiego, ze szczególnym naciskiem położonym na dziedzictwo tradycyjnych sztuk widowiskowych i sztuk audiowizualnych oraz prowadzenie związanej z tymi studiami działalności artystycznej. Ryokurankai wystawiała spektakle teatralne, organizowała koncerty, prelekcje oraz warsztaty artystyczne we współpracy z szeregiem instytucji krajowych i zagranicznych, w tym z Teatrem Tessenkai oraz Teatrem Nō im. Kity Roppeity XIV w Tokio, Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i Bawarskim Teatrem Narodowym. Stałą współpracą grupa jest związana z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Uniwersytetem Warszawskim. Ryokurankai współpracuje z szeregiem japońskich artystów związanych z teatrem nō, znaleźli się pośród nich aktorzy shite i waki: Kanze Tetsunojō IX (szkoła Kanze), Matsui Akira (szkoła Kita), Shimizu Kanji (szkoła Kanze) i Tonoda Kenkichi (szkoła Shimogakari Hōshō) oraz muzycy: Toriyama Naoya (bęben kotsuzumi, szkoła Kanze), Takeichi Manabu (flet nōkan, szkoła Fujita) i Kakihara Hirokazu (bęben ōtsuzumi, szkoła Takayasu). Działaniami Grupy i Fundacji Ryokurankai kierują dr Jakub Karpoluk oraz Yoko Fujii Karpoluk.
W trakcie występu zostaną zaprezentowane tańce, w konwencji shimai, wyjęte z kilku klasycznych dramatów teatru nō.

Takako i Hideko Matsuda 松田孝子、英子
http://www.modernballet-matsuda.com
Takako ukończyła Wydział Tańca Uniwersytetu w Nowym Jorku. W 2005 roku została wysłana do Helsinek przez Cultural Agency of Japan, współpracowała z lokalnymi tancerzami i artystami, między innymi z Pori Dance Company, Turku Dance Academy i Cirko Aereo. Występowała w Nowym Jorku, w Japonii, w Finlandii i innych krajach skandynawskich. Przeprowadziła się do Polski w 2009 roku, pracowała w Polskim Teatrze Tańca oraz w Teatrze Tańca Zawirowania. W tamtym czasie występowała solo na największych polskich festiwalach tanecznych. Dziś pracuje w szkole Polskiego Baletu Narodowego jako nauczycielka tańca współczesnego i reżyserka w Modern Ballet Matsuda.
Hideko studiowała taniec i aktorstwo w Tokyo Physical Dance Collage. W latach 1995-2004 utrzymywała tytuł mistrzyni w kategorii solo Narodowego Konkursu Tańca organizowanego przez Japan Modern Dance Union. Była tancerką i aktorką w Shiki Company, grała w między innymi w „Królu Lwie” i „Ondine”. W 2007 została wysłana do Paryża przez Cultural Agency of Japan i rozpoczęła studia w Art Dance Center. Obecnie jest instruktorką tańca w Modern Ballet Matsuda.
Takako i Hideko są bliźniaczkami, tańczą wspólnie od ponad 20 lat. Ich styl tańca współczesnego opiera się na ruchach japońskiego tańca nowoczesnego, powstałego z inicjatywy Pioniera Tańca Nowoczesnego Mieko Fuji. Styl ten inspirowany jest żywiołami i siłami natury.
Dzieło „Candel in the Wind” przedstawia przemijające życie, któremu towarzyszą rozmaite emocje.

