Historia Festiwalu

Jak zrodził się pomysł festiwalu BUNKASAI?
Jesień to sezon dla sztuki – tak mówi się w Japonii. W prawie każdej  japońskiej szkole jesienią organizowane są festiwale kultury, które zwie się bunkasai 文化祭.  Są to najważniejsze wydarzenia szkolne w roku, będące jednocześnie świetną zabawą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Fundacja ChibiWaru, która powstała, aby przybliżać kulturę Japonii warszawskim dzieciom, chciała wprowadzić ducha bunkasai do polskiej jesieni i już w 2015 roku zorganizowała tego typu festiwal, choć przede wszystkim dla dzieci japońskich oraz pół-japońskich mieszkających w Polsce. Zauważono, że taka impreza ma duży potencjał. Było wiele osób, tak Japończyków, jak i Polaków, które zadeklarowało chęć zaprezentowania się w kolejnych festiwalach. To co mogli zaoferować, to nie tylko szeroko znane, tradycyjne elementy kultury Japonii, ale także ”żywe”, współczesne aspekty tej kultury. Szkoda by było nie skierować takiej oferty szerszej publiczności! MakiMaki zdecydowało się więc zostać współorganizatorem drugiego festiwalu Bunkasai, tym razem przeprowadzonego na większą skalę.

W rezultacie, w 2016 roku ChibiWaru i firma MakiMaki zorganizowały razem z Kawiarnią Hoża 51 Festiwal Bunkasai na większą skalę, połączony z różnorodnymi wydarzeniami: wystawą artystyczną, warsztatami, koncertami, stoiskami gastronomicznymi i sklepowymi. (Kliknij tu aby się dowiedzieć więcej). W 2017 roku został zrealizowany kolejny Festiwal Bunkasai wspólnie z PROM Kultury Saska Kępa, tym razem jednodniowy, ale z dużo bogatszym programem (Kliknij tu aby się dowiedzieć więcej)

 

Rodzaj imprezy
Impreza interaktywna zorientowana na kulturę i sztukę japońską dla wszystkich kategorii wiekowych. Festiwal jest realizowany na zasadach non-profit.

Koncepcja
Tworzymy przestrzeń, w której każdy może znaleźć nowe inspiracje i poznać ciekawych ludzi. BUNKASAI wspiera „nowy japonizm”, poszukując piękna, autentyczności i lokalności kultury i sztuki.
Festiwal jest bardzo różnorodny, w jego programie znajdziemy: 
• wystawę młodych artystów i projektantów
• pokazy japońskich technik specjalnych
• warsztaty (artystyczne / muzyczne / rękodzieła japońskiego / dla małych dzieci / tradycyjnej gry japońskiej) 
• wykłady i prezentacje
• pokazy filmów
• stoiska gastronomiczne i sklepowe
• koncerty muzyczne i występy taneczne

Kto tworzy Festiwal Bunkasai?

Kyoko ARAHATA

Prezes Fundacji ChibiWaru

Nazywam się Kyoko Arahata, jestem Prezydentem Fundacji Chibiwaru i mamą 2 chłopców. Fundacja ChibiWaru działa od maja 2015 roku. Naszym celem jest promocja kultury Japonii, jej sztuki, tradycji oraz języka wśród dzieci i młodzieży mieszkających w Warszawie. Co najważniejsze, pragniemy, aby poprzez naszą działalność zacieśniły się przyjazne stosunki pomiędzy Polską a Japonią.

CHIE PISKORSKA

Właściciel firmy MakiMaki,

wykładowca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych

Wiele osób wspiera festiwal, a w chwili obecnej w komitecie organizacyjnym:

DOROTA CYBULSKA

graficzka, ilustratorka, prowadzi bloga Inspired by Japan oraz stronę
ITSU-DOKO.pl