KONCERTY / WYSTĘPY w PROM Kultury Saska Kępa

KONCERT BĘBNY JAPOŃSKIE  11:00-11:15

AMATERASU

天照

Bębny Amaterasu to założona w 2015 roku przez lidera zespołu ‒ Ryotaro Sakamoto ‒ pierwsza polska grupa bębniarzy w stylu kumi daiko. Gramy na oryginalnych japońskich bębnach – wadaiko, z których każdy prezentuje inną gamę dźwięków. Dzięki nim pragniemy Państwu zaprezentować nietuzinkowe widowisko poruszające serca pozytywnym i melodyjnym brzmieniem, przybliżając tym samym kolejne oblicze kultury Japonii, unikalne w skali naszego kraju.
Obecnie w Amaterasu grają: Ryotaro Sakamoto, Angelika Witkowska, Beata Basara, Cristiano Cafure i Mariusz Balcerak oraz, kiedy tylko przyjeżdża do Polski, Masaya Ouchi. Ryotaro i Masaya wystąpili w 2018 roku w programie Mam Talent, gdzie otrzymali od jury trzy razy TAK!
W Japonii bębny są nieodłącznym elementem każdego festiwalu matsuri. Ich ekspresja i niosące się brzmienie przyciągają widownię, wręcz hipnotyzują ją rytmicznymi uderzeniami. Głębokie dudnienie uczestnik koncertu czuje dosłownie na własnej skórze i może mieć wrażenie, że dźwięk słyszy nie uszami, a sercem. Jest to nieporównywalne z niczym doświadczenie, które wnet wywołuje uśmiech i porywa widownię do wystukiwania rytmu razem z zespołem.

https://www.facebook.com/grupaamaterasu/ https://wsjj.pl/zespol-muzyczny/

POKAZ TAŃCA YOSAKOI  11:30-11:45

GRUPA TAŃCA YOSAKOI SAKURAMAI POLAND

よさこいチーム「桜舞ポーランド」

Grupa „Sakuramai Poland” została założona w grudniu 2012 roku przez Emiko Tanakę i Eriko Yamaki. Grupa działa w trzech miastach w Polsce: Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Za cel obrała sobie zapoznanie Polaków z kulturą japońską oraz szerzenia wśród nich lepszego jej zrozumienia poprzez taniec Yosakoi.

„Przed Państwem na scenie, Grupa Tańca Yosakoi „Sakuramai Poland”! Celem Sakuramai Poland jest przybliżanie japońskiej kultury poprzez taniec grupowy yosakoi. W 2016 roku grupa została mianowana Ambasadorem Yosakoi przez prefekturę Kochi (Shikoku, Japonia), skąd ten taniec się wywodzi. Tancerze działają intensywnie, aby rozpropagować yosakoi na całym świecie. W sierpniu 2018 wzięli udział w Festiwalu Yosakoi w samym Kochi, gdzie pod flagą drużyny Sakuramai Poland International Team zebrało się 63 tancerzy z 12 krajów. Występ odbił się szerokim echem, także w japońskiej telewizji i gazetach. https://yosakoiambassador.com
https://www.youtube.com/watch?v=0kA9DH07CN0

Sakuramai Poland ćwiczy z całych sił, aby poprzez yosakoi połączyć Polskę i Japonię jeszcze głębszymi więzami – „kizuna”. Serdecznie zapraszamy na pełen energii występ podczas Bunkasai!

WYSTĘP RAKUGO CZYLI MONOLOG KOMICZNY JAPOŃSKI „Każdy dzień jest niedzielą”   18:10-18:50

ATSUKO KONNO

紺野敦子

atsuko_kao_small

Atsuko jest nauczycielką języka japońskiego mieszkająca na stałe w Warszawie i miłośnikiem RAKUGO.

Rakugo to mololog komiczny japoński z puentą. Przestawię w języku polskim swojego autorstwa. Tym razem nowość!

KONCERT Piosenki japońskie MINYO na akordeonie (gość specjany z Japonii)  19:20-20:00

ACO TOMINE

遠峰あこ

Piosenkarka, akordeonistka, kompozytorka.
Urodzona i wychowana w Yokohamie. Aco, w jednoczesnym  akompaniamencie swojego akordeonu, wykonuje nie tylko stare japońskie pieśni ludowe (nazywane Min-yoh) w stylu współczesnym. Aco Tomine komponuje również własne pieśni, pragnąc tym samym, żeby jej utwory były wyśpiewywane przez przyszłe pokolenia.
Ostatnio można było ją usłyszeć na koncertach w Paryżu, Bangkoku oraz Singapurze.
W 2008 rozpoczęła swoją karierę jako piosenkarka starych japońskich pieśni ludowych.
Wykonując utwory, gra jednocześnie na akordeonie.
Utwory, które Aco Tomine komponuje, inspirowane są starymi pieśniami ludowymi. I mimo że mają charakter tradycyjny, tworzone są w duchu współczesnej muzyki. Dzięki takiemu zabiegowi, nie tylko Japończycy, ale również osoby mieszkające w innych zakątkach świata, mogą dobrze się przy nich bawić.

Na jej występy, których wykonuje około 150 w ciągu roku, składają się nie tylko koncerty. Aco usłyszeć można również na żywo w teatrach rakugo oraz w tradycyjnych japońskich barach. Wielokrotnie odwiedzała miejsca dotknięte przez trzęsienia ziemi. Od czasu do czasu wykłada na uniwersytetach oraz w liceach.

Posłuchaj Aco na Youtube!
「Tri Martolod/Aco+taca」https://www.youtube.com/watch?v=sZxVZ7fGZyI
「Aco Tomine Barcelona」https://vimeo.com/246015995

http://tominegumi.com
www.facebook.com/tomine.aco
E-mail: toco@e-mail.jp