POKAZY TECHNIK RZEMIEŚLNICZYCH JAPOŃSKICH

Pokaz KINTSUGI  金継ぎ

Kintsugi to japońska metoda naprawy stłuczonej ceramiki. Polega na sklejaniu jej kawałków przy pomocy kleju na bazie naturalnej laki, a następnie ozdobieniu spoin drobinkami złota, srebra lub innych metali. Przedmiot uzyskuje nie tylko praktyczne „drugie życie”, staje się również jedynym w swoim rodzaju obiektem, nierzadko bardziej interesującym od oryginału. Kintsugi doskonale współgra z japońską estetyką wabi – sabi – odnajdowania piękna w przedmiotach dalekich od ideału, niesymetrycznych, wyrafinowanych w szczególny, nieoczywisty sposób.
Artystyczne łączenie kawałków potłuczonej ceramiki to niezwykłe rzemiosło, graniczące ze sztuką, której przykłady spotykamy w galeriach i muzeach. Wpisując się w modny ostatnio nurt recyklingu zdobywa coraz większą popularność na świecie ze względu na unikatowe piękno, jakie zostaje nadane już bezużytecznym przedmiotom.
W trakcie pokazu będzie można zobaczyć poszczególne etapy techniki kintsugi.

72151351_455884951695960_8389625232939286528_n

Prowadząca: Joanna Kitamikado

Jestem konserwatorem dzieł sztuki, specjalistą od laki japońskiej, w wolnej chwili prowadzę warsztaty kintsugi. Miłością do japońskiego rzemiosła artystycznego zaraziłam się podczas 10-letniego pobytu w Japonii, zaczynając od ceramiki, poprzez lakę, stopniowo rozszerzając zainteresowanie na inne tradycyjne techniki, w tym kintsugi. Uczyłam się od japońskich mistrzów, zarówno w Kraju Kwitnącej Wiśni jak i w Europie.

Pracuję jako freelancer dla prywatnych kolekcjonerów oraz instytucji publicznych, w tej chwili dla Muzeum Króla Jana III w Wilanowie.

www.facebook.com/urushipl/

Pokaz KIRIKANE  截金 / YOSEGI-ZAIKU 寄木細工

Pokaz technik kirikane i yosegi zaiku. Na stoisku zaprezentujemy figurę św. Jadwigi zdobioną techniką kirikane, wizytowniki dekorowane techniką yosegi zaiku i kirikane. Odwiedzający będą mieli możliwość praktycznego zapoznania się z wyżej wymienionymi technikami.

Prowadzący: Andrzej Burkot

Twórca rzeźb głównie o tematyce sakralnej. W czasie pobytu w Kioto poznał technikę złocenia kirikane, która go zafascynowała, stosuje ją przy wykonywaniu polichromii rzeźb. Ukończył studia na kierunku fizyka na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1984r. właściciel funkcjonującej do dziś pracowni rzeźby w drewnie. Jego prace otrzymały wiele nagród i wyróżnień na wystawach i targach. W 2018r. na międzynarodowej wystawie SACROEXPO w Kielcach, ze względu na oryginalność i walory estetyczne, rzeźby zdobione techniką KIRIKANE dostały główne wyróżnienie – medal PRO OPERE POLITISSIMA ARTE PERFECTO.

Pokaz KUMIKO   組子

Na stoisku zaprezentujemy prace, w których wykorzystana została technika zdobienia kumiko. Znajdą się tam przedmioty takie jak trójelementowy parawan, lampy oraz podkładki. Odwiedzający zapoznają się podstawową wiedzą dotyczącą tej techniki oraz spróbują samodzielnie wykonać podstawowe wzory.

Prowadzący: Krzysztof Stasiak

Zajmuje się japońską sztuką zdobienia kumiko oraz pracą z drewnem. Chwile spędzone przy zdobieniach kumiko pozwalają mu poszerzać zdolności manualne oraz zagłębiać się w tajniki tej nieprzeciętnej sztuki fascynujących wzorów oraz pracy z ogromną precyzją i dokładnością. Po ukończeniu studiów na Politechnice Krakowskiej rozpoczął pracę w Pracowni Snycerskiej w Górkach Wielkich, gdzie poznaje szereg czynności począwszy od rękodzielniczej pracy przy wykończeniu polichromowanych figur, do wykorzystywania współczesnych technologii komputerowych oraz automatyki do ich produkcji.

www.instagram.com/pracownia_snycerska/

Pokaz KATAGIRI-BORI  片桐彫

Japońskie słowa Uchidashi oraz Choukin to nazwy określające techniki ręcznego wytłaczania oraz grawerowania w metalu. Obecnie w kulturze pośpiechu i działań obliczonych na natychmiastowy efekt, jak wszystko co wymaga cierpliwości i lat spędzonych na szlifowaniu umiejętności, techniki te odchodzą w zapomnienie. Staramy się połączyć tradycyjną technikę z poszukiwaniami nowych form wyrazu dla przedmiotów, które powstają w naszej pracowni, aby zaistnieć na nowo w przestrzeni, w której żyjemy. Tematem pokazu będzie próba przybliżenia odwiedzającym tradycyjnych technik grawerowania Choukin i zaprezentowania narzędzi oraz podstaw procesów służących japońskim rzemieślnikom do zdobienia, m. in., elementów okuć rękojeści miecza japońskiego – kodogu. Postaramy się zaprezentować podstawy technik takich jak grawerowanie w reliefie (bori), inkrustacja (zogan) czy ażurowanie (sukashi). Uczestnicy pokazu będą mieli możliwość zapoznania się z prezentowanymi technikami również od strony praktycznej.

Prowadzące : Lis na Fali – Robert Szklarski / Dominika Sellmann

Od lat, pracując jako złotnik, specjalizuję się w wykorzystywaniu wyjątkowo czasochłonnych, tradycyjnych technik zdobniczych, takich jak grawerowanie czy repusowanie. Nabytą wiedzę wykorzystuję pracując w pracowni LISNAFALI, gdzie wraz z Dominiką Sellmann, zajmujemy się renowacją zabytków oraz wykonywaniem obiektów złotniczych na zamówienie.